BORU İMALATI VE MONTAJI

Hidrolik, pnömatik ve yağlama sistemlerinde boru imalat ve montajı aşağıdaki standartlar çerçevesinde yapılmaktadır.

Kullanılan tüm borular;

42 mm ye kadar DIN 2391 C normuna uygun soğuk çekme dikişsiz fosfat kaplı EN 10305-4 E235+N (St. 37-4 NBK annealed)( Işıl işlem görüp tavlanmış)  iki tarafı kapaklıdır.
 
42 mm den büyük olanlar EN10210/1-2 S355J2H or EN 10297 E355 ( St 52)   DIN 2448 normuna uygun  sıcak çelik çekme dikişsiz boru kullanılmaktadır.

Çalışma koşullarındaki vibrasyon, basınç gibi etkilerden sistemin etkilenmemesi için yerden geçen hatlarda 1,5 ile 2  mt aralıklarla kelepçe ile sabitlenmesi, yukarıdan geçen hatlarda ise kelepçelerin aynı zamanda taşıyıcı olacağı için 1-1,5 mt aralıklarla sabitlenmektedir.

Montaj esnasında boru ve ek parçalarının içlerinde çapak, lif parçaları, toz gibi yabancı maddelerin kalmamasına azami özen gösterilmelidir.

Boru uçlarının kesilmesinde 90 derece dik açıyla kesilmesi ve kesildikten sonra çapaklarının alınması gereklidir.
Montaj esnasında boru boylarının min değerleri tablo ile belirtilmiş olup bu değerlere uyulması gereklidir.

Ø42 ve altı boruların montajında düşük basınçlar harici yüksük ve kaynaklı bağlantı yapılmamalıdır. Bu bağlantılar boru ucu şekillendirme kullanılarak yapılmalıdır.

Neden Boru Ucu Şekillendirme

Özellikle titreşim olan, pik ve yüksek basınç olan   ya da boru birleştirme sonrası oluşacak kirlilik problemi istenmeyen yerler için ideal bir çözümdür.

Yüksüklü bağlantılarda borunun dış çap toleransında olan değişim bağlantıyı direk etkilemektedir. Borunun yuvarlaklık toleransı yüksük ün çevresel olarak sıkmasında etken olduğundan  çok düşük tolerans farklılıklarında dahi yüksük ün çevresel olarak tutmasını engeller.

Kaynaklı bağlantılarda boru boruya yapılan kaynaklarda   olması gerektiği gibi boru içine nüfuz eden kaynak hidrolik sistemin çalışması ile oluşan türbülanslı akış( RE ≥ 2320)  esnasında koparak sistemdeki parçalara zarar verir. Bunu önlemek için kullanılan manşonlu kaynak yöntemi ise   çizgisel ve nüfuz etmeden yapılan bir kaynak olduğundan takribi 160 bar ve üzerinde oluşan basınçlarda dayanımı düşük olup sifon sızdırma görülür.

Sistemin Çalışması 

Boru çapına göre seçilen kalıp makinaya yerleştirilir. Makine üzerinde bulunan dokunmatik ekrandan boru çapı seçilir. Boru  ucu makine içine  yerleştirdikten sonra boruyu yüksek bir kuvvetle çevresel olarak kilitledikten sonra  borunun ön tarafına uygulanan kuvvetle konik şekil elde edilir. Konik şekil oluşan kısımda herhangi bir boru incelmesi olmadığından ve ek parça olmadığından dayanma basıncı borunun patlama basıncına denktir. Sistemin çalışması soğuk şekillendirmeye tabi olduğundan  malzeme içi gerilme olmaz. Oluşan konik şekil nedeni ile boru boyunda 1-2 mm kısalma  olur.
Boru Ucu şekillendirme sistemi tüm endüstriyel ya da mobil hidrolik uygulamalarında kaynaklı bağlantı ve yüksüklü bağlantıdan  daha ekonomik ve güvenlidir. Paslanmaz yada  çelik borularda 6 mm ile 42 mm arası tüm borularda boru ucu şekillendirilmektedir.
Boru çapına göre gerekli tüm kalıplar ayrı ayrı verilecektir.

Boru ucunda konik bir şekil oluşturduğundan ve özel bir şekil vermediğinden DIN 2353 normunda olan herhangi bir rakor ile kullanılabilir.  


Kalıplar

Tüm kalıplar, dört parçalı yay lar ile birbirine bağlı olan (sol resim ) kalıp ile boru ucunda 24 ˚ açı oluşturan  (sağ resim) ön şekillendirme kalıbından oluşmaktadır.

6-42 mm arası borular FS 93 boru ucu şekillendirme makinesi ile yapılmaktadır.

42mm ve üzeri borular TIG kaynağı ile imalatı yapılıp montajı yapılmaktadır. Kaynak makinesi Lincoln TP270 kullanılmaktadır. Radyografik ve Ultrasonik muayene raporu ile teslimat gerçekleştirilmektedir.

Boru bükümleri OP elektrik – hidrolik bükme makinesi ile metrik kalıplar kullanılarak yapılmaktadır. Böylece boruda herhangi bir deformasyon oluşmamaktadır.

DOKÜMANLAR